top of page
חיפוש

איך הלוח המחיק הפך לכלי חובה בתהליך סיעור המוחות? 3 שלבים לפיתוח רעיונות יצירתיים

סטארט-אפים, חברות היי-טק ועסקים רבים חושבים איך לבלוט, להבריק ולפתח רעיונות פורצי דרך.

התהליך של סיעור מוחות (Brainstorming) עוזר לפתח רעיונות חדשניים, ליצור קונספט יצירתי ואפילו לקבל החלטות וליצור סדר עדיפויות חדש.

היתרון בסיעור מוחות אפקטיבי שהתהליך מאפשר הרחבה ושחרור הנחוצים ליצירה, ובנוסף מיקוד כפי שנדרש במשימות בשטח.

נגלה שבכל אחד משלושת שלבי התהליך הלוח המחיק תופס תפקיד מרכזי בדרך מרעיון ליישום.


איך לוח מחיק מעודד יצירה, יצירתיות ויוזמה?

סיעור מוחות אמיתי, הוא תהליך של יצירה ויצירתיות אינטואיטיביים ואסוציאטיביים.

התהליך מצריך פשוט לשחרר את הביקורתיות והשיפוטיות. האמת שלרובינו בכלל לא קל לשחרר!

הסיבה לכך שרובינו חוששים להיתפס כלא מושלמים, כלא חכמים ובכלל חוששים מ"המה יגדו?" שעובד שעות נוספות בחברה. אנחנו כל כך רגילים להחזיק את ה"פילטרים", אך הם האויבים של היצירתיות וסיעור המוחות.


טבע היצירה והיצירתיות שהן חמקמקות, מופיעות ונעלמות, לכן צריך ללכוד אותה במהירות ובזהירות כמו פרפר. כתיבה מסודרת על נייר או הקלדה במחשב הן יותר מסורבלות, ומקשות על שטף הרעיונות לצאת לאור.

הלוח המחיק המגנטי עוזר קצת לשחרר כי על הלוח אפשר בקלות לכתוב, למחוק, לשרבט, לקשקש, למתוח חיצים, לצייר קשרים, למגנט פתקים ו... לתת מרחב ליצירה ולמחשבות ספונטניות.

הלוח המחיק מאפשר ללכוד את הרעיונות האינטואיטיביים במהירות לפני שהם נעלמים. התחושה שמהלוח אפשר למחוק הכל גם מחלישה את ה"פילטרים" שלנו, ששומרים שרעיונות לא מושלמים יצאו.


3 שלבים לסיעור מוחות כדי לפתח יצירה, הפריה ומיקוד

סיעור מוחות מוצלח מתחיל ביצירתיות ובהפריה הדדית, ומתקדם להמרת הרעיונות לתוכנית פעולה. הכלי של סיעור המוחות כולל שלושה שלבים מרכזיים: שלב ההרחבה וההסתעפות, שלב המיקוד והתכנסות, והשלב הסופי של הפיכת הרעיונות לתוכנית פעולה.


#1 שלב היצירתיות המתפרצת וההפריה ההדדית המשותפת

שלב הרעיונות האינטואיטיביים, ההסתעפות האסוציאטיבית וההפריה ההדדית, הוא בעצם החלק הכי משוחרר ויצירתי בתהליך סיעור המוחות. בשלב זה נבקש מהמשתתפים "לזרוק" כמה שיותר רעיונות ללוח המחיק הגדול שבחדר הישיבות.

זכרו, אין רעיון נכון או לא נכון, טוב או רע. כל מה שנעלה יכול להצית רעיונות נוספים שיכולים להניב אסוציאציות נהדרות.


איך להשתחרר מביקורת ושיפוטיות, החסמים של היצירתיות?

רבים מצוותי העבודה מתקשים בשלב זה שדורש פתיחות, יצירתיות ובעיקר שחרור מביקורתיות ושיפוטיות, האויבים של היצירתיות.

רובינו חוששים לשגות, חוששים שהרעיונות שלנו לא מספיק חכמים, חוששים שיגלו את הצד הפזיז והאימפולסיבי ובעיקר חוששים "מה יגידו?".

הבעיה שתהליך היצירה מחייב לשחרר, לתת דרור לאותן מחשבות, חלומות וקשיים בצורתם הראשונית והלא מושלמת.

כאן הלוח המחיק נכנס לפעולה. הידיעה שאפשר תמיד למחוק ושהכל זמני, מאוד משחררת.


#2 שלב הארגון, ההתכנסות והמיקוד

שלב זה בדיוק הפוך מקודמו. עכשיו המטרה דווקא להכניס סדר והגיון לכל המחשבות שהעלינו ללוח בשלב הקודם. עכשיו אותו לוח מחיק ישמש אותנו, דווקא כדי לארגן את המחשבות. נמחק בקלות רעיונות שפסלנו בשל מגבלות תקציב, זמן ויכולת מימוש. במקרה שאיננו בטוחים האם הרעיון הגיוני ובר ביצוע נוכל תמיד לצלם את הלוח או להשתמש בגיליון הפליפצ'ארט לשמירת הרעיונות ולשימוש בעתיד.


איך לסדר את הרעיונות שעל הלוח שיהיה קל לקבל החלטות?

עבודת צוות ושיתוף פעולה פורה הם המפתח לצמצום ובחירת הרעיונות הטובים ביותר ליישום. בשלב זה חשוב לעבוד בצורה מסודרת ולבצע אלימינציה של הרעיונות. לוח מחיק גדול יכול לסייע במיון וביצירת סדר עדיפויות בין הרעיונות. כדאי לחלק את הרעיונות לשלוש קבוצות:

  1. נמחוק מייד את הרעיונות שאין ספק שהם לא מתאימים.

  2. נסמן בטוש מחיק צבעוני את הרעיונות שאין ספק שהם מתאימים ויעלו ל"גמר".

  3. נמספר את הרעיונות שיש לגביהם ספק בסדר יורד, מהכי פחות טוב ועד הרעיון הטוב ביותר.

עכשיו נעבור לקבוצת הרעיונות שיש לגביהם ספק, ונבדוק שוב האם יש רעיונות שאסור לפספס ונעביר אותם ל"גמר".

עכשיו נגדיר סדר עדיפויות ונמספר את הרעיונות המובילים. כמובן שהטוש המחיק יעזור לנו מאוד בהתלבטויות ובדיונים בין חברי הצוות לגבי התיעדוף.

*כדאי בשלב זה לרשום בצד או לצלם מהלוח המחיק כגיבוי לרעיונות שלא התקבלו, שאולי בעתיד יהיו "מחסן" לרעיונות. של ביקליר לוח מחיק משולב גם אזור של לוח מגנטי מחיק וגם לוח נעיצה עם בד
לוח מחיק מגנטי היברידי גם לכתיבה ולמגנט וגם לנעיצה


#3 שלב פיתוח תוכנית הפעולה לרעיון הנבחר

בשלב זה נתמקד ברעיון המועדף, שקיבל את הניקוד הגבוה ביותר, ונכתוב על הלוח המחיק או על הפליפצ'ארט את סדר הפעולות שנדרשות למימוש הרעיון.

פעמים רבות קורה שדווקא בשלב מתקדם זה אחרי שנעשה שיקול דעת ותיעדוף, צוותי עבודה נוטים לחזור לשלב הראשוני. מנהלים ועובדים מתפתים לערער על הרעיון שנבחר, ומתלבטים לגבי רעיון חדש.

כדאי בשלב זה בכל זאת שניצמד לרעיון שנבחר בתהליך מושכל ויצירתי.

מומלץ להוסיף לפעולות תאריכים וישר לכתוב ולשבץ בלוח התכנון. הרי, מה שלא נכנס ליומן ולא כתוב, לא קורה.

חשוב בשלב זה כמו בכל שלב שנעבוד בשיתוף פעולה, בפרט בצוותים הטרוגניים. כך נוכל לראות את התמונה המלאה ואת התרומה האישית של כל אחת ואחד מחברים הצוות לתוצר השלם.


>> שורה תחתונה

היופי ברעיונות שהם כל הזמן גדלים, מתפתחים ומשתנים. הייחוד של תהליך סיעור המוחות, שהוא נותן לנו הזדמנות לתפוס את הרעיונות החמקמקים והיצירתיים ולהפוך אותם לפעולות בשטח.

סיעור מוחות מאוד נפוץ בחיי הארגון למגוון מטרות. זו הסיבה שמנהלים, ראשי צוותי, יועצים ארגוניים, מנחי קבוצות ומורים לא מוותרים על הלוח המחיק. הלוח המחיק לסוגיו הוא החבר הטוב של תהליך סיעור המוחות, כי הוא מאפשר גם להיפתח לעושר של רעיונות וגם לצמצם ולעשות סדר.


>> לייעוץ צרו קשר


 

Comentarios


bottom of page